zapalenie trzustki

Czyli zdrowie Twojego beagla: wszystko na temat chorób, problemów zdrowotnych, alergii, szczepień ...
Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

zapalenie trzustki

Post autor: Łatka » 05 kwie 2017, 11:12

Jak w tytule. Dolegliwości Luci, nocne pobudki, opychanie się trawą - są najprawdopodobniej spowodowane stanem zapalnym trzustki.
Wyszedł zmieniony poziom lipaz w teście z krwi. Zalecenia: na razie dieta niskotłuszczowa (Lutnia się ucieszy ;) ), kontrolne badanie za jakiś czas.
Dodatkowo zrobimy test na pierwotniaki - mogą podobno wywoływać stany zapalne i w jelitach, i w innych organach.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
teza
Posty: 720
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Re: zapalenie trzustki

Post autor: teza » 05 kwie 2017, 12:31

Aniu, nie jestem weterynarzem i nie wiem czy to ten przypadek, ale Marley miał podobne dolegliwości (nie wymiotował, ale miał napady łykania powietrza i jadł trawę by to uspokoić wtedy), po długiej diagnostyce wyszło, że to refluks.
Co do lipazy, to czy Lutnia miała oznaczony poziom specyficznej lipazy trzustkowej (cPLI)? Przy przeglądzie Tezy robiłam jej tzw. dużą biochemię i przy okazji lipazę (nieswoistą), której wynik był mocno podwyższony, a vet stwierdziła, ze jest niemiarodajny i często wychodzi za wysoki.
Dużo zdrówka dla Luci :)
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Fizyq
Posty: 272
Rejestracja: 24 lut 2017, 11:26
Lokalizacja: Skara(SE)/Poznań

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Fizyq » 05 kwie 2017, 13:40

Kilka linków z sieci
Zapalenie trzustki:
https://cowsierscipiszczy.pl/zapalenie-trzustki-psa/

Przewlekłe zapalenie trzustki:
http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2006 ... zustki.pdf
po długiej diagnostyce wyszło, że to refluks.
Refluks jest jedną z potencjalnych przyczyn zapalenia trzustki.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Łatka » 05 kwie 2017, 16:51

O tyle nie wygląda na refluks, że dolegliwości pojawiają sie nad ranem.
Sama mam silny refluks i wiem, że jest to pora, gdy właśnie nie ma objawów. Przynajmniej u ludzi. Spokój i sen są naturalnym lekiem.
Rzeczywiście, nie były oddzielnie badane te specyficzne lipazy, nie ma też ostatecznej diagnozy, że to na Nummer sicher trzustka. Zamówiona jest karma trzustkowa - niskotłuszczowa. Nie zaszkodzi na pewno. Zalecona dieta niskotłuszczowa, żadnych kiełbasek od pancia :roll: , wylizywania tłustych sosów itp. Teżz nie zaszkodzi. Leczenie objawowe w miarę wystąpienia dolegliwości bólowych. Za mniej więcej dwa tygodnie - kontrola.
Poszedł też do badania kał na obecność pierwotniaków. Lipazy są wysokie podobno i przy podrażnieniu jelit.
W razie złych wyników -USG.
Dzisiejsza noc - dość spokojna. Co prawda piski o 4.30, ale się okazało, ze panienka życzy do łóżka, a tu wszyscy rozwalili się i miejsca mało.Gdy sie posunęłam i pokazałam cieplutką miejscówkę pod kołdrą - skok, kłębek i chrapanko za 30 sekund :D .
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Łatka » 08 lis 2017, 15:39

Jestem przygnębiona... po półrocznych ups and downs pozom lipaz jest znowu prawie tak wysoki, jak w kwietniu...
Nie umiem znaleźć tym razem bezpośredniej przyczyny.
Wczorajsze badanie wykonane po odstawieniu Amyladolu około 10 października.
Na razie ustaliliśmy takie postępowanie, że Amyladol wraca na tydzień, potem kontrola lipaz, pełna morfologia z rozmazem - a jak będzie źle, to USG.
Z tym, ze USG nie bardzo dokładnie obrazuje zmiany w trzustce... a biopsja jest związana nawet z zagrożeniem życia - bo nie przez powłoki, tylko po otwarciu jamy brzusznej - i zdarzają się definitywne uszkodzenia tego delikatnego organu :( :( :(
Obrazek

Obrazek

Rock_Star
Posty: 1466
Rejestracja: 24 lut 2017, 10:13

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Rock_Star » 08 lis 2017, 18:19

No nie! Trzymam kciuki, aby była poprawa no i za prawidłową diagnozę co do przyczyn takiego stanu.

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Łatka » 08 lis 2017, 18:57

Z długiego wywodu naszej pani doktor Magdy - przyczyny mogą być wrodzone, albo bakteryjne.
Z przyczyn genetycznych tak u psów, jak i u ludzi, czasem mimo beztłuszczowej diety organizm produkuje sobie do krwi cholesterol - i to nawet u młodych się zdarza. I to jest złe rozpoznanie, leki całe życie.
Bakterie - kuracja antybiotykowa. I to jest dość optymistyczny wariant.
Nie dopuszczam do siebie po prostu myśli o jakimś najpaskudniejszym paskudztwie. :(
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Ania-Bono
Posty: 3862
Rejestracja: 23 lut 2017, 20:11
Lokalizacja: Poznań

Re: zapalenie trzustki

Post autor: Ania-Bono » 08 lis 2017, 20:31

Lucia nie smuć swojej Pani i nas ... trzymam kciuki za najbardziej optymistyczny wariant!
Stowarzyszenie Beagle w Potrzebie tel. 501 40 98 50

Awatar użytkownika
teza
Posty: 720
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Re: zapalenie trzustki

Post autor: teza » 08 lis 2017, 20:33

Ja również trzymam kciuki za szybką diagnozę i poprawę wyników Luci!
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
basiatesia
Posty: 317
Rejestracja: 24 lut 2017, 11:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: zapalenie trzustki

Post autor: basiatesia » 15 lis 2017, 22:28

Trzymamy kciuki .Może warto dodawać jej np. czystek do jedzenia http://pokusa.org/czystek/ ,ma pozytywny wpływ na pracę trzustki .

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości