Gryzienie

Wszelkie problemy, porady i pytania dotyczące zachowania psów rasy beagle.
Sejdi
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:57

Gryzienie

Post autor: Sejdi » 02 sty 2018, 22:03

Witam, jak w temacie moja sunia strasznie mnie gryzie (nie tylko po rękach). Robi to i w zabawie i jak jest zła lub nie chce jej czegoś dać. Byłyśmy na psim przedszkolu i szkoleniu 1 stopnia ale problem nie zniknął. Aktualnie sunia ma 10 miesięcy i zastanawiam się jak mogę temu zaradzić i czy minie to z wiekiem;) macie jakeś doświadczenia?

Rock_Star
Posty: 1466
Rejestracja: 24 lut 2017, 10:13

Re: Gryzienie

Post autor: Rock_Star » 03 sty 2018, 08:32

Natychmiast przerywaj zabawę, chowaj ręce, odwracaj się plecami. Możesz pisnąć, tak jak szczeniaki, gdy jeden drugiego w zabawie za mocno ugryzie. Daj jej coś w zamian - np. zaproponuj sznurek do przeciągania. W ostateczności wyprowadź ją na moment poza pokój i wpuść za momencik. Ale najważniejsze,jak napisałam, natychmiast przerwij zabawę! Konsekwencji życzę!

Sejdi
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:57

Re: Gryzienie

Post autor: Sejdi » 03 sty 2018, 08:40

Dziękuje za odpowiedź. Zawsze mówie ostre nie wolno i zwalam ją np z łóżka lub karce ale prawie wcale nie daje to efektów. Kiedy wstaje to baaardzo wysoko skacze i tu również stosuje metodę ze szkolenia: odpycham ją dość konkretnie i mówię że nie wolno. Ktoś zna taką sytuację z autopsji?:)

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: Gryzienie

Post autor: Łatka » 03 sty 2018, 09:06

Z Twojego opisu wynika, ze nie chodzi o prawdziwą agresję, lecz o bardzo niski próg pobudzenia - i trudność z gaszeniem emocji.
Wszystko, co napisała Ania Rock Star jest słuszne. Dodatkowo - praca nad samokontrolą. Wszelkie ćwiczenia polegające na odroczeniu reakcji (np. branie przysmaku dopiero na polecenie).
Jest takie ćwiczenie: klękasz lub kucasz z wyciągniętymi rękami, w jednej zaciśniętej pięści masz smakołyk. Otwierasz rękę dopiero, gdy pies grzecznie usiądzie i choć na sekundę odwróci głowę. Czas ten wydłużasz.
Swoja drogą: czy sunia umie delikatnie brać z otwartej dłoni? I czy ona ma dość możliwości rozładowania energii? Nie chodzi mi tylko o dzikie szaleństwa, raczej o aktywność skupiającą uwagę na Tobie. To dla szczeniaka bardzo męczące. Zmęczony beagle=grzeczny beagle.
Obrazek

Obrazek

Rock_Star
Posty: 1466
Rejestracja: 24 lut 2017, 10:13

Re: Gryzienie

Post autor: Rock_Star » 03 sty 2018, 09:23

Wprowadź komendę: zejdź lub ziemia (jaką sobie wymyślisz na schodzenie). Nie zrzucaj jej z łóżka na siłę, kiedyś może Cię ugryźć. Przez jakiś czas niech chodzi po domu w obroży z dopiętą krótką smyczą (możesz kupić najtańszą i obciąć albo zrobić samemu - kupić tylko karabińczyk np. w sklepie żeglarskim. Wtedy łatwiej Ci będzie w sposób zdecydowany sprowadzić ją z łóżka, bez zrzucania. I najlepiej, abyś wtedy nic do niej nie mówiła, nic. Jak mówisz, niezależnie jak, pies otrzymuje Twoją uwagę i jest to dla niego nagrodą, wzmacniasz jego zachowania. Dopóki się nie nauczy, że zachowanie nie przynosi efektu nie odzywaj się. Jeżeli już nie będziesz w stanie się powstrzymać mów: źle, nie wolno, lub coś innego (jedno do wyboru) grubym, "męskim" głosem. I konsekwentnie sprowadź na ziemię. Zaproponuj mu też coś w zamian np. linkę do przeciągania (na ziemi, nie na łóżku ;) ) lub podaj naturalnego gryzaka.

Co do skakania - każdy chyba to zna.
Skakanie psa to też komunikacja z nami. Co robić? Odrzucić? Zależy od sytuacji.
Co można zrobić:
- znieruchomieć,
- przy wejściu do domu: wyjść, wrócić a gdy ponownie skoczy - powtarzać
- nauczyć zachowania zastępczego np. siad
- dać zabawkę do ciumkania np. kość, konga
- podłożyć hasło pod skakanie i hasło pod mieszkanie
- kazać psu zrobić coś innego i przekierować emocje na szarpak
- ignorować, odwrócić się tyłem
- nagradzać za powitanie np. 4 łapy na ziemi
- kucnąć, aby pies mógł się przywitać
- karcenie słowne: źle, nie skacz. Gdy nie pomaga ręka trzymana lekko nad karkiem
- stanie bokiem
NIE dla: ostrego karcenia słownego, cielesnego, gazetowego, elektrycznego, deptania po tylnych łapach, wystawiania kolana, odpychania

Kiedy coś robić i co:
Pies skacząc prezentuje
1. zachowanie społeczne:
- bardzo się cieszę, że Cię widzę lub
- chcę Cię poznać, wiedzieć kim jesteś
i te powody są OK, jeżeli jednak nie chcemy aby skakał to uczymy zachowania
- - cztery łapy na ziemi - nagroda
-- obniżamy się, aby pies nas obwąchał (
Musimy mieć jednak pewność, że to zachowanie społeczne (chcemy mieć swoją twarz w całości).
2. Stres - najlepiej wyjść z takiej sytuacji zanim pies zostanie zmuszony do tak silnego zachowania:
- obserwujemy psa a nasza reakcja na sygnały stresu musi być dużo szybsza,
3. Ekscytacja, pobudzenia
- próbujemy przekierować zachowanie na coś innego - zabawka, wspólna aktywność
4. Frustracja
to ciężki i trudny temat. Tutaj trzeba przyjrzeć się naszemu wspólnemu życiu i to nie tylko w kontekście ja-pies ale pies-ja-rodzina. Przeanalizować sobie codzienne życie psa, jego aktywność, zaspokojenie jego potrzeb. Czyli pracujemy z psem obok zachowanie problemowego
5. zachowanie agresywne - tutaj możemy mieć do czynienia ze strachem, stresem, frustracją lub połączeniem wszystkich tych rzeczy. No i konsekwencje mogą być znacznie większe. np. tracimy twarz.. - potrzebna pomoc z zewnątrz
6. skakanie na właściciela
pies coś od Ciebie chce spytaj: co i dlaczego?
Zaproponuj coś, pies Ci odpowie czy o to chodzi.
Pytaj do skutku.
Może to być pomoc i wsparcie, chęć wyjścia z sytuacji, może to być zabawa,czy radość z Twojego widoku.
Czasami, mimo wszystko pomocna jest znajomość kilku komend ;) np. siad, przywołanie, targetowanie ręki, ukłoń się.

Powodzenia i radości pracy z psem!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości