Nauka czystości

Stałeś(aś) się właścicielem małego niesfornego szczeniaka i nie wiesz jak sobie poradzić - zadaj pytanie w tej kategorii.
Fabik
Posty: 2
Rejestracja: 01 wrz 2017, 20:19

Nauka czystości

Post autor: Fabik » 01 wrz 2017, 20:30

Cześć wiem tematów była masa ale byłbym bardzo wdzięczny za podanie jakiegoś artykułu lub tematu jak poradzić sobie z tym problemem czytałem już dość wiele i stosuje wszelkie sposoby aby nauczyć moją 4 miesieczna suczke czystości jest z nami od 4 tygodni czytałęm że warto brać ją czesto na spacer zachwalać czy sie wysika na dworze itp lecz to nic nie pomaga. Przeważnie spędza dużo czasu na dworze gdy ją tylko wezmę do domu odrazu siku/kupka... spokój jest tylko wtedy gdy spi z nami w lóżku ;d to potrafi wytrzymać do rana. Zależy mi na tym aby jej wytłumaczyć że powinna się zalatwiać na dworze i dawałą jakieś sygnały gdy chce wyjść

Awatar użytkownika
teza
Posty: 720
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Nauka czystości

Post autor: teza » 01 wrz 2017, 21:59

Cierpliwości trzeba przede wszystkim :) Chyba warto zacząć od spacerów przeznaczonych tylko na toaletę, na smyczy, oczywiście z obfitym nagradzaniem,. Może suczka w ferworze zajęć na dworze nie ma czasu na sikanie.
ObrazekObrazek

Fabik
Posty: 2
Rejestracja: 01 wrz 2017, 20:19

Re: Nauka czystości

Post autor: Fabik » 02 wrz 2017, 09:12

Heh ok dzięki za radę będę próbował

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: Nauka czystości

Post autor: Łatka » 02 wrz 2017, 20:49

Jet dokładnie tak, jak pisze Teza.
Po pierwsze: rozdzielić spacery dla przyjemności (długie, z węszeniem, zabawami itp) od wyjść toaletowych.
Te drugie: na krótkiej smyczy, w miejsce, gdzie sunia choć raz się załatwiła, pięć minut - stoimy w miejscu i wydajemy polecenie. Jak się załatwi - mega nagroda.
Miesiąc to bardzo krótko, a czteromiesięczna sunia to kompletny bobas, musicie liczyć się z wpadkami jakiś cza - ale liczy się progres.
Przeszkadza Wam, że z wami śpi? My sypiamy od 13 lat z beagle, od pięciu z dwoma. Kwestia gustu, ale jest to na pewno szybkie rozwiązanie problemu nocnego brudzenia.
Obrazek

Obrazek

przyrodnik
Posty: 1
Rejestracja: 05 wrz 2017, 13:48

Re: Nauka czystości

Post autor: przyrodnik » 05 wrz 2017, 13:52

Moja dopiero po dwóch miesiącach nauczyła się.

Ania_90
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2019, 16:14

Re: Nauka czystości

Post autor: Ania_90 » 26 mar 2019, 16:41

To my z kolei mamy inny problem. Nasza Figa (niedługo 5 miesięcy) podzieliła sobie wypróżnienia na "domowe" i "podwórkowe". Już tłumaczę, o co chodzi. Jak była w hodowli załatwiała się wszędzie. Mieszkamy w bloku, na 4 piętrze więc stwierdziliśmy, że nauczymy ją na podkład. Szybko załapała, pełen sukces, Pańcie ucieszeni. To było miesiąc temu. Teraz Figa je 3 razy dziennie, na spacery wychodzimy co 3 godziny. Dwójkę robi elegancko na dworze, ostatni posiłek o 18, spacer około 21 do 22-22.30 i ładnie trzyma. Ale siku robi i na dworze i na matę w domu. Boję się, że jak zabierzemy podkład, to znowu zacznie sikać wszędzie. Jak rozwiązać problem? Oczywiście jest nagradzana za każde załatwienie się na dworze, ale też nagradzamy ją za załatwienie się na podkład. Przestać ją nagradzać w domu? Już nie wiem, co robić.

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: Nauka czystości

Post autor: Łatka » 26 mar 2019, 18:34

Ja bym zlikwidowała matę (na przykład w weekend) i jakiś czas z większą czujnością pilnowała wychodzenia na zewnątrz.
Obrazek

Obrazek

Ania_90
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2019, 16:14

Re: Nauka czystości

Post autor: Ania_90 » 26 mar 2019, 18:42

Pytanie, jak szybko załapie o co chodzi. Pięciomiesięczny pies powinien chyba trzymać siku około 3 godzin? Czy się mylę?

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: Nauka czystości

Post autor: Łatka » 26 mar 2019, 18:44

Tak, powinien - ale różnie bywa. Znasz ją już na tyle, by widzieć, że chce sikać. Wpadki mogą się zdarzać dość długo, ale dla mnie to lepsze, niż permanentne sikanie na podkłady.
Chociaż...podobno niektórzy przyuczają psy do kuwety...
Obrazek

Obrazek

Ania_90
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2019, 16:14

Re: Nauka czystości

Post autor: Ania_90 » 26 mar 2019, 18:48

O nieee, tego bym nie chciała. Zwłaszcza, że ma możliwość częstego wychodzenia, a najdłuższy czas samotności to docelowo 6 godzin.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości