2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Stałeś(aś) się właścicielem małego niesfornego szczeniaka i nie wiesz jak sobie poradzić - zadaj pytanie w tej kategorii.
aniax
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2017, 13:10

2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: aniax » 28 lis 2017, 19:56

Witam wszystkich, od wtorku w domu zamieszkała u nas 2 miesięczna Ami. Mając styczność z samymi shih-tzu jestem w lekkim szoku. Nie negatywnie, pozytywnie. Suczka jest żywa, energiczna, razem ze swoim chłopakiem podjęliśmy spore wyzwanie. Czytałam dużo o beaglach, konsultowałam się z właścicielami tej cudnej rasy, ale w pewnych kwestiach nie mogę sobie poradzić, więc dlatego tutaj jestem. Otóż moja Ami jest bardzo nieposłuszna. Wiem, że to krótki czas i muszę nad tym popracować, ale chciałabym się dowiedzieć jak WY radziliście sobie z początkami.
Ami piszczy, gdy nie chcemy jej wziąć na łóżko, jako ,,dzidziuś" potrzebuje naszej obecności na każdym kroku, załatwia swoje potrzeby gdzie jej się podoba. Kupiłam matę i czasami się na niej załatwi, czasami nie. Gdy robi to w innym miejscu przenoszę ją na matę i mówię ,,siusiu robimy na macie Ami, nie wolno tam". Największym problemem dla mnie jest to, gdy mnie gryzie. Podczas snu potrafi ugryźć mnie w wargę. Krzyki nic nie dają, nawet lekki klaps. Mam wrażenie, że za bardzo za nią latam i próbuje wyprzeć mnie z hierarchii. Jutro idę już do pracy i nie wiem jak zniesie mój pobyt sama, w sumie będzie 2h sama, bo chłopak idzie do pracy na 14, ja wracam o 16. Do tego zjadła dzisiaj rano swój kał.. Nie jestem zwolennikiem bicia ani krzyczenia na zwierzęta. Cały czas to rozumiem, że dopiero się uczy, ale piszę po to, abyście mnie dali wskazówki:
- Jak radzić sobie z rozłąką podczas pracy?
- Jak nauczyć ją konkretnie siusiania na tej macie?
- Jakie konsekwencje wymierzyć, gdy Ami mnie gryzie? (historia taka, że weterynarz radził ją zamknąć w łazience na 2 minuty przy zapalonym świetle, aby zrozumiała, ale nie daje się zamknąć w łazience)
- Co zrobić, aby już więcej nie próbowała zjeść tego, co po prostu zrobiła?
Może dla Was to dziwne, ale miałam całe życie shih-tzu, to zupełnie inne pieski.. Chciałabym się zmierzyć z wychowaniem beagla. Za nic w świecie nie oddam :D Nawet gdyby była cały czas takim łobuzem..
Ami ma już 2 miesiące :evil:

Awatar użytkownika
teza
Posty: 720
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Re: 2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: teza » 28 lis 2017, 21:45

Przede wszystkim to uzbrój się w cierpliwość ;) Nie od razu Kraków zbudowano, a beagle są znane z oporu do nauki posłuszeństwa i czystości. Stosuj tylko pozytywne metody. Za każdym razem jak mała się załatwi na matę, pochwal ją (dobry pies!, dobrze!, generalnie krótki pozytywny komunikat), można też nagrodzić przysmakiem. Gdy zrobi siku w innym miejscu ignoruj to. Gdy gryzie w zabawie, mówisz: nie! nie wolno! i przerywasz zabawę. Nie miałam takich sytuacji, by moja suczka gryzła mnie, tym bardziej podczas snu, ale chyba bym jej nie brała wtedy do łóżka. Co do zajęcia szczeniaka podczas nieobecności świetnie sprawiają się różne kongi wypchane smakołykami i zaklejone masłem, masłem orzechowym czy pasztetem. Warto też zaczynać od zostawiania szczeniaka dosłownie na kilka minut i stopniowo zwiększać czas rozłąki, ale na to już za późno.
Co to znaczy, że "nie daje się zamknąć w łazience"? Bierzesz na ręce i zanosisz ją tam ;)
Jeszcze raz życzę Ci dużo cierpliwości. Przygoda wychowania beagle jest bezcenna, a sama Ami wkrótce będzie super sunią.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Łatka
Posty: 2017
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:54
Lokalizacja: Wrocław/Karkonosze

Re: 2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: Łatka » 29 lis 2017, 08:11

Oczywiście, że krzyki, a tym bardziej kary fizyczne nic nie dadzą - jak napisano wyżej, z beaglami tylko wielka cierpliwość, konsekwentne wzmacnianie zachowań pożądanych przez nagrody (najczęściej rozumiane jako "coś do mordki') - i liczenie do 20, jak kolejny raz są sprytniejsze od nas ;)
Zacznę od zjadania kupek: to nie jest nic nadzwyczajnego, musisz po prostu być szybsza od małej i sprzątnąć, nim się odwróci. Wiem, to obrzydliwe, lecz beagle jako psy o wielosetletniej tradycji myśliwskiej często zjadają odchody - w dorosłym wieku raczej nie własne, lecz np. jeleni, lisów itepe. Niby można pomagać sobie dając sproszkowane żwacze krowie, inne suplementy - skutek jest różny, u mnie zerowy.
Gdy mała mocno chwyta Cię zębami, spróbuj wydać bardzo wysoki pisk - jeśli nie reaguje, możesz też złapać ją dłonią od góry za kufę i ucisnąć. Prawdopodobnie w ciągu dwóch-trzech miesięcy, po zmianie zębów to najbardziej irytujące chwytanie za dłonie minie samo. Sunia będzie mądrzeć - a stałe zęby nie drapią.
Pamiętaj, że dla beagle największą karą jest izolacja - i jak napisano wyżej, ignorowanie psa, odejście od niego już dostatecznie sygnalizuje, że coś Ci się w psim zachowaniu nie podoba.
A może znajdziesz porządne psie przedszkole, gdzie fachowiec pokaże Ci , jak pracować z młodą?
Beagle to cudne psy, lecz z pewnością nie dla ludzi oczekujących bezwarunkowego posłuszeństwa - i natychmiastowych sukcesów.
Wiele wspólnej radości życzę!
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Fizyq
Posty: 272
Rejestracja: 24 lut 2017, 11:26
Lokalizacja: Skara(SE)/Poznań

Re: 2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: Fizyq » 29 lis 2017, 10:42

Ponad to co było wspomniane, zadbajcie o bezpieczeństwo Ami pod Waszą nieobecność.
Żadnych przewodów elektrycznych w zasięgu pyszczka.
Jeżeli Wam zależy na jakichś rzeczach, również usuńcie z zasięgu psiego pyszczka.
My od samego początku mieliśmy taki jakby kojec (ok. 2m2) z 6 metalowych płotków w którym było ustawione posłanko i miska z wodą
Jednym z rozwiązań jest też klatka kennelowa i odpowiednie przyzwyczajenie do niej.

Jeżeli macie laptop z kamerką w domu, możecie założyć dodatkowe konto na skypie i skonfigurować aby odbierał automatycznie przychodzące połączenia. W ten sposób można podglądać jak się Ami zachowuje pod Waszą nieobecność.

Powodzenia i wytrwałości!
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

aniax
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2017, 13:10

Re: 2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: aniax » 03 gru 2017, 20:46

Dziękuje Wam za wskazówki. Jestem bardzo cierpliwa póki co. Ami już siusia na mate, z kupką próbuje zdążać. Jedynie gryzienie, ale liczę na to, że wszystko się zmieni.
Ami ma już 2 miesiące :evil:

Venka
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2017, 21:19

Re: 2 miesięczna Ami i wasze wskazówki

Post autor: Venka » 07 lut 2018, 15:08

My po adopcji (dorosłego beagle'a) szybko dostaliśmy nauczkę żeby nie zostawiać na wierzchu niczego co nie jest nasze, nie pachnie nami (laptop znajomego, buty koleżanki, sweter cioci) :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości